Renesansni festival - PROGRAM

RENESANSNI FESTIVAL KOPRIVNICA

24. – 27. kolovoza 2017.

Top manifestacija Hrvatske

Glavna tema: Kopriva i eliksiri

 

 

ČETVRTAK (24. kolovoza)


 

19,00 – otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)

             (samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)

        postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)

        viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)

        koprivnički mušketiri– vatreni show

        medeni kutak

        kopriva i eliksiri – cjelodnevna izložba

        parfem od koprive

        praline s koprivom

        renesansna modna revija

 

 

 

SVAKODNEVNI PROGRAM

 

PETAK (25. kolovoza) od 15,00 sati

 

SUBOTA i NEDJELJA (26. - 27. kolovoza) od 10,00 do noćnih sati:

 

Renesansni vlak – 40% popust

 

Glavna tema – Kopriva i eliksiri – cjelodnevna izložba

 

- najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci, 

   alkemičari…)
- najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, fileki,  

  Podravkina kraljevska jela, jela i pivo od kopriva, pivo Pan, vino i medovina)
- srednjovjekovna pivarna – Samostansko pivo od koprive
- srednjovjekovno kulinarstvo
- život u srednjovjekovnim viteškim logorima
- izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara

- izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva
- viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz  

  gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama 

  i mušketama, pucanje iz topova) 
- gađanje opsadnim spravama 
- viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima,…)
- nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
- srednjovjekovni ragbi
- srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice, ...
- srednjovjekovni vrtić – renesansni plesovi, predstava „Kraljevna na listu koprive“ (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
- srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
- srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke,

  Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske, BIH i Hrvatske 
- dnevne i noćne opsade Koprivnice 
- mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
- život u selu „gubavaca“ 
- kmetske igre

- dječje renesansno kraljevstvo – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

 

Renesansni festival je prva manifestacija bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koji će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca. Cijena najma velikog krigla je 25 kn.


25. kolovoza – PETAK

 

16,00 – kuhanje piva od koprive

16,15 – Renesansna lutkarska predstava Koprivasto bundevasta juha

16,45 – Koprivnički mušketiri i haramije

17,00 – Renesansni plesovi (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

17,15 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl

17,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)

18,00 – Nori Krtica Martin - kazalište Oberon

18,30 – renesansna modna revija

18,45 – Društvo Baron

19,00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)      

20,00 – viteška skupina Markus M (Češka)

20,30 – Walde – orijentalni ples sa sabljama

21,00 – vatreni show Koprivničkih mušketira

              Noćni život u viteškim logorima


KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

 

15,00 Renesansni ražanj

18,00 – Predstavljanje renesansnih jela od kopriva


26. kolovoza – SUBOTA


ZRINSKI TRG

 

10,30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s  pratnjom na Zrinski trg

11,00 – dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg

11,30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu,

             fotografiranje s građanima i posjetiteljima

11,45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

 

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

 

12,00 - 18,00 - Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara

 

                       Međunarodno natjecanje profesionalnih kuhara

 

KRALJEVSKA POZORNICA


12,00 – dolazak Kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje

            slobodnog  kraljevskog grada građanima Koprivnice

        predstavljanje viteških skupina

        proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom

        darivanje Kralja

        predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara

        odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva

13,00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

13,30 – Renesansna priča OŠ Braće Radić

13,40 – Trbušni ples – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

13,50 – Renesansni plesovi (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

14,00 – Renesansna lutkarska predstava Koprivasto bundevasta juha

15,00 – plesna skupina Kontea (Konjščina)

15,30 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)

16,00 – predstavljanje kraljevskog stola s jelima od koprive

        poklon samostanskog piva od koprive

16,20 – Društvo Baron (Slovenija)

16,45 – viteška skupina Ursus (Slovačka)

17,15 – dostavljanje hrane „gubavcima“

17,30 – nastup dvorske lude Trilja IV

18,00 – viteška skupina Markus M (Češka)

18,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

19,00 – proglašenje Kraljevskog kuhara

19,15 – lov na coprnicu Koprivnjaču

19,30 – OrijentArt – orijentalni ples

 

VITEŠKA  POZORNICA

 

13,00 –  streličarski turnir

14,00 –  viteška skupina Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)

15,30 –  lov na veprića

15,00 –  Nova compania Vis Ferri (Italija)

15,30 –  glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

16,00 –  predstavljanje parfema od koprive – postavljanje Guinnessova rekorda u

              testiranju parfema

16,30 –  koncert Furunkulusa (Njemačka)

17,00 –  Renesansni ragbi - viteška skupina Opolskie  Bractwo Rycerskie (Poljska);

17,30 –  Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

18,00 –  konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,00 –  koncert Furunkulusa (Njemačka)

 

Večernji sati   

        osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama

      noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama

 

21,15 koncert Furunkulusa (Njemačka)

 

        Gutači vatre – Markus M (Češka)

 

 

27. kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG


10,00 – početak manifestacije

10,00 – 12,00 kreativne i zabavne igraonice i radionice u Dječjem 

             renesansnom kraljevstvu i vilinskom carstvu


KRALJEVSKA POZORNICA  

 

13,00 – Mariške – srednjovjekovni napjevi

13,30 – Renesansna priča OŠ Braće Radić

13,45 – Renesansni plesovi (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

14,00 – Renesansna lutkarska predstava Koprivasto bundevasta juha

14,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

15,00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)

15,30 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl

16,00 – Društvo Baron (Slovenija)

16,30 – viteška skupina Markus M (Češka)

17,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

17,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)

18,00 – dostavljanje večere „gubavcima“

18,15 – Renesansni plesovi - grofovija Konjski

18,30 – proglašenje Plemenitaškog kuhara

18,45 – nastup dvorske lude Trilja IV

19,00 – lov na pivsku coprnicu

 

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

 

11,00 - Ukrašavanje renesansnog stola

·       Mali renesansni kuhari

14,00 – Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

 

VITEŠKA POZORNICA

 

11,00 – streličarski turnir

13,00 – Orokeben Hunyadiak (Mađarska)

13,30 – viteška skupina Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)

14,00 – Nova compania Vis Ferri (Italija)

14,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

15,00 – lov na veprića

15,30 – viteška skupina Opolskie  Bractwo Rycerskie (Poljska)

16,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica

16,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

17,00 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

17,30 – viteška skupina Opolskie  Bractwo Rycerskie (Poljska)

18,00 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

18,30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,00 – Walde – orijentalni ples sa sabljama

19,30 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

 

Večernji sati

        osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama

21,00 koncert Furunkulusa (Njemačka)

        vatreni show (Koprivnički mušketiri)

 

 

Sudionici:

Viteške skupine iz Hrvatske:

Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)

Red vitezova Ružice grada (Orahovica)

Kliški uskoci (Klis)

Vitezovi Vranski (Pakoštane)

Šibenska gradska straža (Šibenik)

Ordo Sancti Viti (Rijeka)

Udruga Sv. Juraj (Đurđevac)

Streličarski klub „Primitivni luk i strijela“

Trakošćanski streličari (Koprivnica)

Streličarski klub Koprivnica

Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)

Corvus Capronca (Koprivnica)


Viteške skupine i ostali izvođači iz inozemstva:

Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)

Furunkulus (Njemačka)

Aramis (Slovačka)

Manufaktura mojster Janez (Slovenija)

Nova compania Vis Ferri  (Italija)

Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)

Markus M (Češka)

Društvo Baron (Slovenija)

Blout zi bluoda (Austrija)

Hector (Slovačka)

Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)

Ursus (Slovačka)

Varuhi kladiva (Slovenija)

Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)

Order of the Star (Mađarska)

Holloenek Hungarica (Mađarska)

Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)

Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)

Amici Historiae (Austrija)

Bohemian Beauty (Engleska)

Orokeben Hunyadiak (Mađarska)

Viteški red Hercega Stjepana Kosače (BIH)

BT. Hunting (Mađarska)

Vividi Hedera (Slovenija)

 

 

 

 

Napomena:

 

Organizator pridržava pravo izmjene i dopune programa.

 

Mostarina 5 kn (petak)  i 10 kn (subota i nedjelja)

 

Naplata parkinga: petak 5 kn, subota i nedjelja – 10 kn dnevna karta

 

Kretanje i zadržavanje na mjestu održavanja manifestacije na vlastitu  odgovornost.